Čínská lékařská literatura uvádí, že reishi proniká a pracuje na pěti klíčových lidských orgánech – srdce, plíce, játra, ledviny a slinivka břišní. Reishi může pomoci zmírnit problémy spojené s různými vnitřními systémy, včetně dýchacích cest, krevního oběhu, zažívacího, nervového a endokrenního systému. Tak to popisuje TCM (tradiční čínská medicína). TCM nikdy netvrdí, že vše funguje na 100% a používá se většinou výrazu „pomáhá“ a „může“. I když se čínské receptůry mírně lišily podle oblasti vzniku a často utajovaných způsobů přípravy, základ využití reishi tvořil vždy tekutý výluh nebo upravené čajové nálevy. Čaje z reishi se doslazovaly včelím medem (který obsahuje až 50% fruktózy) nebo vylisovanou šťávou z ovoce nebo z lesních plodů. Stěžejní a významnou roli hrály v TCM kombinace reishi s jiným rostlinným materiálem.
Ženšen, jako druhý nejcennější materiál podle TCM (první místo patří reishi), se přímo nabízel pro reishi kombinaci. Ženšen pravý obsahuje celou paletu účinných látek. Mezi farmakologicky podstatné složky náleží zejména saponiny, antioxidanty, polysacharidy a peptidy. Nejčastěji užívanou částí ženšenu je kořen. Suší se buďto na slunci, čímž vzniká tzv. bílý ženšen (radix ginseng album), nebo se paří v cukerném nebo bylinném nálevu a následně vcelku suší umělým teplem, čímž vzniká tzv. červený ženšen (radix ginseng rubrum), který je křehký, mírně sklovitý, hnědočervené barvy. Nejvýznamnější jsou saponiny, označovány jako ginsenoidy nebo též panaxosidy. Z důležitých antioxidantů se v ženšenu nacházejí zejména maltol, kyselina salicylová a kyselina vanilová. Z kořene byl izolován polysacharid ginsan, který významně stimuluje imunitní systém. Názory na společné používaní reishi a ženšenu se různí. Některé účinné látky jsou obsaženy v obou materiálech, navíc je tato kombinace poměrně nákladná a chuťově není hořkost reishi nijak potlačena. TCM ale zdůrazňuje silný regenerační účinek této kombinace, hlavně pro „omlazení těla a vyjasnění mysli“. Zajímavosti z poslední doby je, že čínští sportovci používají kombinaci 80% reishi a 20% ženšenu pro zvýšenou odolnost proti únavě, lepší spánek a lepší chuť k jídlu. Stejnou kombinaci používala čínská armáda, i jako prostředek proti výškové nemoci.
Lékořice je v některých oblastech často používána pro své nesporné léčivé účinky a v kombinaci s reishi pro svůj vysoký obsah glycyrrhizinu, který je 50x sladší než sacharóza. V Číně bývá nazýváná guobao, což znamená posvátný národní poklad. Občas se také setkáme s označením Gan cao, tedy sladká bylina. Např. kombinace 70% reishi, 20% lékořice a 10% byliny Ku Shen (Sophora Flavenscens) je dodnes v TCM považována za nejlepší přírodní směs proti astmatu. Nejvíce je lékořice ceněna při léčení problémů dýchacích cest, upravuje hladinu cholesterolu a detoxikuje tělo. Látky z lékořice ale i podporují tvorbu žaludečních šťáv a působí proti tvorbě žaludečních a dvanáctníkových vředů. V malých dávkách podporuje lékořice častější močení, ve vyšších dávkách močopudné účinky naopak mizí. Z dalších účinků je známo například působení proti zánětu a zvýšenému svalovému napětí. Lékořice však může vyvolat problémy u diabetiků, zvýšit krevní tlak a rovněž někomu nemusí být příjemná její intenzivní pendreková příchuť.
Vanilka měla v TCM zvláštní postavení. Po šafránu je vanilka druhé nejdražší koření na světě a dovolit si její použití s reishi mohla jen čínská královská rodina a hodně bohatí lidé. Vanilla Planifolia je mj. jediný známý druh z více než 35.000 druhů orchidejí, která produkuje jedlé plody a jako pravé tropické rostlině se jí v oblastech mimo obratníky moc nedaří. V TCM i v aztécké medicíně se používala vanilka jako afrodiziakum, při nervových poruchách, depresích, horečkách, k zlepšení trávení i k léčbě chudokrevnosti. Pro „vyvolené“ se dovážela nejkvalitnější vanilka z ostrovů v Indickém oceáně – Madagaskaru a Komorských ostrovů. Vanilka velmi zpříjemnila i oživila chuť reishi a dodala čajům své nezaměnitelné hořkovanilkové aroma. V současnosti se pěstují dva druhy vanilky, bourbonská a tahitská. Bourbonská vanilka je potomkem původních rostlin z Mexika. Tahitská vanilka vznikla zkřížením pravé vanilky s vanilkovníkem rostoucím divoce na Tahiti. Podle staročínské aromaterapie vůně vanilky přináší lásku a štěstí do domu.
Astragalus (kozinec sladkolistý) se používá v čínské medicíně po tisíce let. Čínský název je huang chi nebo huang qi. Astragalus ale zahrnuje asi 3000 druhů, které rostou převážně v mírném pásmu západní a Střední Asie, západní části Severní Ameriky, v Evropě a v horách tropické části severní Indie a Afriky. Patří mezi adaptogeny, tj. pomáhá bránit tělo proti stresu, jak fyzickému, tak psychickému a mentálnímu. Může chránit tělo před nemocemi, jako je rakovina a cukrovka. V TCM se většinou používal odvar z kořene. Obsahuje antioxidanty a chrání tedy tělo před poškozeními volnými radikály. Podporuje imunitní systém, působí preventivně proti nachlazení a respiračním infekcím. Astragalus má antibakteriální, antivirové a protizánětlivé vlastnosti. Snižuje krevní tlak a chrání játra. V USA se zkoumá jeho použití u lidí, jejichž imunitní systém je oslabený v důsledku chemoterapie nebo ozařování. Astragalus může mít imunostimulační účinky a je také mírné diuretikum, což znamená, že pomáhá zbavit tělo přebytečných tekutiny. Kombinaci s reishi měla větší tradici až v pozdější době a v některých oblastech Číny se používal kozinec v trojkombinaci i s další houbou shii-take.
Zázvor. Není známo, odkud zázvor přesně pochází. Občas se uvádí, že byl nejdříve pěstován na jihu Číny, odkud pronikl do Indie. S jistotou můžeme říci, že v Indii a Číně se používá již více než tři tisíciletí. Zázvor má především antibakteriální a protizánětlivé účinky. Snižuje cholesterol, stimuluje krevní oběh a podporuje redukci váhy. TCM uvádí, že tato bylina ovlivňuje meridiány sleziny, žaludku, srdce a plic. Podle jiných poznatků, by se mu ale měli vyhnout jedinci s dlouhodobým onemocněním, jako jsou např. diabetici a zmíněna je nevhodnost kombinace zázvoru s jinými léčivy. Do kombinace s reishi přinášel hlavně aromatické látky, například zingiberen a malé množství bisabolenu, které dodávají zázvoru typickou vůni.
Skořice ze skořicovníku čínského pochází z Barmy, pěstuje se hlavně v jižní Číně, Thajsku a Indonésii. Skořice z tohoto stromu se využívala již ve starověku a v některých oblastech je její kombinace s reishi stále populární. Plantáže skořicovníků bývají poblíž vodních toků, protože tyto rostliny potřebují hodně spodní vody. Skořice především upravuje nahořklost reishi odvarů, i když má vlastní dezinfekční a antibiotické účinky a používá se jako prostředek proti nachlazení, kašli a chřipce. Podle staročínské aromaterapie vůně skořice podporuje bezpečný a šťastný domov.
Schizandra (klanopraška čínská) je další velmi známá kombinace s reishi. Rozšířená byla především v severovýchodní Číně v provinciích Che-pej, Chej-lung-ťiang, Ťi-lin a Liao-ning. Červené plody obsahují značný podíl slizů, 8% pryskyřičnatých látek, 8,4% kyseliny jablečné, 11% kyseliny citronové, 0,8% kyseliny vinné, až 0,5 g kyseliny askorbové ve 100 g a další látky. Účinné adaptogenní složky (schizandriny) jsou obsaženy hlavně v semenech. Klanopraška patří mezi takzvané adaptogeny, tedy látky zvyšující odolnost organismu při zátěži a v extrémních podmínkách. S reishi byla používána ve formě společných čajů s různým vzájemným poměrem a doplňovala nebo nahrazovala kombinace reishi s klasickým zeleným nebo černým čajem.
Gotu kola (pupečník asijský) jeden z nejcennějších rostlinných léčivých přípravků taoistické, ájurvédské a indické medicíny, připomíná tvar lidského mozku. Koneckonců, byl uctíván po tisíce let pro svou schopnost zvýšit kognitivní funkce. V Indii se nazývá „bylinou jogínů“. Gotu kola byl často znám jako bylina dlouhověkosti. Taoistický mistr a bylinkář Li Ching-Yuen byl ve své době jeho slavný zastánce. Starověké čínské lékařské texty uvádějí, že zemřel v požehnaném věku 256 let (jen velmi těžko uvěřitelný údaj) a jeho dlouhověkost se z velké části přičítá tomu, že používal denně Gotu kola s reishi, ženšenem, goji a schizandrou. Pupečník asijský (latinsky Centella asiatica) obsahuje především triterpeny. Dva z hlavních triterpenů objevených v Gotu Kola jsou asiatikosidy a madecassosidy. Gotu kola pomáhá udržovat zdravé cévy, posiluje buňky v cévních stěnách a přispívá k zdravým žilám. Důležitá je v Gotu kola zejména triterpenická frakce, účinná při zlepšování kvality žilní stěny v oblasti ochrany žilní vystélky. Gotu kola je tedy i přírodní vasodilator, který zlepšuje krevní oběh a zmírňuje např. otoky nohou nebo tvorbu křečových žil. Zvyšuje tvorbu pojiv v kloubních chrupavkách, ale také v podkoží, čehož se využívá u celulitidy, popálenin, keloidních jizev či k podpoře hojení ran a vředů. Je rovněž důležitý pro nervový systém, mírní stres, pomáhá při epilepsii a v moderních výzkumech naznačil zlepšení příznaků Alzheimerovy choroby. Bylo prokázáno, že dokáže opravit a obnovit axony, které se používají k přenosu nervových impulsů v mozku i v těle. S reishi byl často používán především pro svůj obsah výjimečných triterpenů, které vhodně doplňovaly jiné triterpeny obsažené v reishi. Kombinaci Gotu kola s reishi řadí TCM na jedno z předních míst.
Další rostlinný materiál, který byl a je často používán v kombinaci s reishi (převážně v čajích) je např. Goji (kustovnice čínská), Ginkgo biloba (jinan dvojlaločný), Rakytník (rakytník řešetlákový) a Jujube (cicimek datlový). Přednosti a účinky Goji, Ginkga, Rakytníku a Jujube jsou dostatečně známy i u nás. Jiným, a méně známým, je Longan (Euphoria Longanem), jehož plody se používají v Číně jako krevní tonikum a který podle TCM dodává energii, zklidňuje mysl, podporuje slezinu a srdce. Čínský název je Long Yan Rou, což znamená Dračí oko.
Tradičními a nejvíce oblíbenými jsou kombinace reishi se zeleným nebo s oolong či černým (v Číně je znám jako červený) čajem, ale hlavně s různými bylinnými čaji ve formě směsi. Tyto kombinace jsou preferovány prakticky v celé Asii. Bylo prokázáno, že spousta prospěšných látek v čaji (především teofyliny, katechiny, polyfenoly a theaniny), které v reishi prakticky absentují, velmi vhodně doplňují celkový pozitivní účinek reishi na lidský organismus i při závažnějších nemocech. Mnohem více byl a je ceněn zelený čaj pro obsah katechinů a rovněž proto, že fermentací (oxidací) na oolong nebo černý čaj se ztrácí vitamín C. Někteří čínští specialisté na TCM ale více preferují černý čaj pro daleko vyšší obsah flavonoidů než u zeleného čaje a chybějící vitamín C se může dodat do organismu jiným způsobem. Černý čaj v důsledku oxidace obsahuje thearubigeny a theaflaviny, které vznikají přeměnou z katechinů. Vědci zjistili, že tyto látky mají neméně důležitý význam v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Snižují hladinu celkového cholesterolu, LDL a triacylglycerolů v krvi, zmenšují riziko vzniku infarktu myokardu a mrtvice. Spor mezi zastánci černého a zeleného čaje se dá přirovnat ke sporu milovníků bílého a červeného vína. Jisté ale je, že celkový obsah fenolů a antioxidační aktivita černého a zeleného čaje jsou srovnatelné s hodnotami u červeného vína. Různých vhodných čajů a bylinných čajových směsí, pro kombinaci s reishi, existují stovky. V ČR jsou to např. žádané kvalitní čaje Milota.
Dalším materiálem používaným s reishi mimo rostlin, resp. čajů, byl především včelí med. Popsány jsou nejen kombinace včelího medu (hlavně při doslazování), ale i propolisu a včelí mateří kašičky. Určitě zajímavé bylo občasné použití Ejiao (Donkey-Hide Gelatin), což je chuťově sladká až neutrální želatina získávána z kůže oslů, která se řadí k tzv. třem pokladům TCM. Ejiao má dlouhou historii a je známá přes 2000 let. Nejstarší známý historický záznam o této želatině je ve starověké čínské medicíně v dokumentu Shen Nong Materia Medica. Tento dokument byl sestaven lékaři během dynastie Qin (221 př.nl -206 př.nl). Želatina obecně je bílkovina (protein) vyráběná z kolagenu. Podle zmínek z historie, jako doplněk reishi odvarů byla používána hlavně v provinciích Zhejiang a Shandong. Rozpustná je v horké vodě nebo nálevu. Podle TCM Ejiao ovlivňuje v organismu plíce, játra, ledviny a srdce. Především nacházela použití při problémech krvetvorby a k „obohacení“ krve, jako krevní tonikum. Kromě toho, Ejiao pomáhá posilovat nervový systém, kosti a svaly a zlepšuje kvalitu spánku. Podle posledních výzkumů Ejiao zřejmě potlačuje zvýšení viskozity krve, zlepšuje její mikrocirkulaci, obnovuje a poměrně rychle stabilizuje krevní tlak. Jako každý materiál s obsahem želatiny (koleganu) rovněž vyživuje chrupavky, šlachy a vazivo. Má pozivní vliv na zpevnění kůže a udržuje zdravý kolagenový matrix v kloubech. Ale zpátky k samotné reishi a TCM.
Podle záznamů v čínských starobylých lékařských publikacích „Shen Nong Ben Cao Jing“ a „Ben Cao Gang Mu“, i podle novodobých čínských a japonských výzkumů, má reishi následující desatero konkrétních výhod. Budeme tentokrát ctít čínské pojmenování reishi – Lingzhi.
1. Může podpořit Jin a Jang (v imunitním systému) a udržet zdravější tělo
Zvyšuje vnitřní čchi v těle (energii) a zvyšuje interní obranné mechanismy těla proti „špatným buňkám“. Moderní vědecké výzkumy zjistili, že Lingzhi zlepšuje funkci monocytárních aktivací makrofágů syntézou interleukinu a zvyšuje syntézu krevní kapacity. Správné a trvalé použití Lingzhi vytváří inhibiční účinek na buněčnou mutací a stává se jedním z nejúčinnějších potravinových doplňků pro údržbu těla. Může být použita jako potravinový doplněk v kombinaci s klinickými nádorových ošetřeními i s jinými potravinami.
2. Může pomoci udržet játra a pomoci při detoxikaci těla
Říká se, že Lingzhi je schopno pomoci chránit játra před poškozením způsobeným různými chemickými i biologickými látkami. Primární funkcí Lingzhi je pomoci urychlit metabolismus a snížit toxické látky v játrech. Lingzhi může také pomoci zmírnit některé nepříjemnosti spojené s chronickou hepatitidou a minimalizuje související příznaky, jako jsou závratě, únava, nechutenství, atd.
3. Může pomoci oběhovému systému
Čínské a japonské klinické studie i testování na zvířatech potvrzují Lingzhi účinnost v dilataci koronárních tepen. Zvyšuje se koronární průtok cév a nastává zlepšení krevního oběhu v kapilárách srdečního svalu, zvyšuje přísun kyslíku a energie pro srdeční svalovinu a může také pomoci předcházet onemocnění srdce a nevolnosti. Lingzhi může také efektivně napomáhat vyrovnat hladinu cholesterolu v krvi tím, že brání vzniku arteriální neprůchodnosti. Dále může Lingzhi pomoci snížit hladinu cholesterolu v cévní stěně a změkčit cévy, aby nedošlo k dalším škodám. To může zlepšit krevní oběh a brání shlukování krevních destiček.
4. Může zpomalit stárnutí
Polysacharidy a polypeptidy nalezené v Lingzhi mohou pomoci, i podle japonských výzkumů, oddálit stárnutí. Zvyšují syntézu DNA v jádře buňky, což může mít za následek zpomalení stárnutí.
5. Může mít uklidňující účinek a zbavuje depresí
V Číně je Lingzhi široce používáno při léčbě neurastenie a nespavosti. Vědci zjistili, že extrakty z Lingzhi působí na centrální nervový systém a vedou k uklidnění organismu. Ve starých čínských lékařských publikacích je uvedeno, že Lingzhi „stabilizuje emoce“, „zvýšuje moudrost“ a „zlepšuje sílu paměti“. Nedávné studie uvádějí, že Lingzhi má prominentní vliv na nespavost způsobený neurasteniemi. Lingzhi má tak relativně silný účinek na centrální nervový systém. Účinky Lingzhi na neurastenie a nespavosti byly popsány a uvedeny v publikaci „China State Medicine Book“.
6. Může vyrovnat a optimalizovat krevní tlak
Laboratorní testy v Číně a Japonsku ukázaly, že Lingzhi může účinně vyrovnávat krevní tlak. Lingzhi je v současné době používán v čínských klinikách k udržení jeho optima. U testovacích případů byly uvedeno, že má 88% úspěšnost. Bylo zjištěno, že Lingzhi také rozšiřuje a stabilizuje účinky jiných běžných léků.
7. Může pomoci rovnováze a udržování hladiny cukru v krvi
Bylo zjištěno, na japonských a čínských klinikách, že Lingzhi může pomoci snížit hladinu glukózy v krvi. V Číně výzkum dále ukázal, že Lingzhi může sloužit jako doplněk k inzulínu k inhibici uvolňování mastných kyselin.
8. Může pomoci dýchací soustavě
Obě populární publikace starověké čínské medicíny, „Shen Nong Ben Cao Jing“ a „Ben Cao Gang Mu“, napsané v Han a Ming dynastii, poskytují podrobný popis účinků Lingzhi na respirační onemocnění. Lingzhi může zastavit kašel, může pomoci potlačit astma a může také zmírnit příznaky související s respiračními problémy. Vzhledem k tomu, že Lingzhi aktivuje imunitní systém, může pomoci zabránit chřipce a dalšímu běžnému nachlazení.
9. Může pomoci zmírnit alergie
V případě, že je tělo je napadeno antigenem, který vyvolává imunitní reakci vedoucí k různým abnormalitám a imunopatologickým příznakům, může být Lingzhi účinné při potlačování negativních reakcí a pomáhá tělu se zotavit rychleji. Čínské studie ukazují, že Lingzhi pomáhá zastavit uvolňování hyper-reaktivních faktorů a pomáhá zabránit vzniku alergických reakcí.
10. Může být přínosem v péči o krásu
Lingzhi reguluje vodu v pokožce a pomáhá udržovat pružnost pokožky. Může také pomoci zabránit tvorbě a uložení melaninu v kůži. V současné době jsou Lingzhi produkty v péči o krásu novými hvězdami v kosmetickém průmyslu. Podle japonského výzkumu pravidelné přidávání Lingzhi do každodenního jídelníčku nečiní jen kůži hladkou, ale může také pomoci zabránit bakteriálním infekcím kůže. Lingzhi podporuje i růst vlasů (viz video).
Popis desatera o Lingzhi poskytnul čínský specialista na reishi, s odkazem na nejčastěji citované pasáže v čínské historické a odborné literatuře.
Nařízení komise EU č. 432/2012 neumožňuje popisovat všechny účinky u konkrétního doplňku stravy na lidský organismus. Jako jeden ze zdrojů informací můžete využít všeobecné informace o houbě reishi i jiných produktech uvedených na tomto serveru, které mají výhradně obecně informační nekomerční charakter a pocházejí z veřejně dostupných zdrojů, např. za pomocí různých vyhledávačů nebo je přímo odkazováno na původní zdroj informací.