Microgreens jsou vlastně mladé výhonky zeleniny, luštěnin, obilovin (i mnoha dalších plodin) a jsou dalším vývojovým stádiem z klíčících semínek. Vyznačují se značným obsahem vitamínů, vysokými nutričními hodnotami a delikátní chutí. Jsou tak kvalitním zdrojem energie a vitamínů v kterémkoliv ročním období, mají zajímavé chuťové vlastnosti a zároveň působí na talíři velmi dekorativně. Microgreens si lze velmi jednoduše vypěstovat i doma, stejně jako klíčky a mohou se tak stát stálým zdrojem čerstvých vitamínů a energie i v zimě.
Detailněji se pod pojmem microgreens ukrývají začínající rostlinky vyrostlé ze semen, které mají již plně vyvinuté děložní lístky, případně dva nedorostlé tzv. „pravé“ lístky – může jít o mladé výhonky zeleniny, luštěnin či obilovin. Microgreens, nepřeložitelné slovo znamenající něco jako miniaturní zelené lístečky, jsou tedy dalším stádiem klíčícího semínka. Z klíčku se po čase vyklubou dva oblé děložní lístky. Nejedná se tedy o mladé rostliny jako takové, ani o naklíčená semena. Tzv. baby listy je další vývojové stádium rostlinky po microgreens. Rostlinka už má mnohem víc lístků, než první dva pravé listy, ale ještě není úplně dospělá. V microgreens je údajně ukryto o 40% vitamínů více, než v dospělých rostlinách. Jsou proto oblíbeným doplňkem stravy všech milovníků zdravého stravování a zdravého životního stylu. Drobné šťavnaté stonky s jednoduchými lístečky se skvěle hodí zejména do salátů, pomazánek, polévek a různých zdravých pokrmů. Často jsou také používány na přípravu smoothie. Microgreens se objevují i v luxusnějších restauracích, protože mají vysoce dekorativní charakter a zároveň umožňují i dokonalý chuťový prožitek.
Tradiční výhodou Microboxů je, že se dají microgreens (stejně jako klíčky) pěstovat celoročně i v domácích bytových podmínkách bez závislosti na venkovním počasí a ve vysoké kvalitě.
Na foto níže ukázka vlastního růstu v Microboxu. Pšeničná tráva vyrostla ke krytu nádoby během 5 dnů, pak se sundal kryt a to je stav po dalších 5 dnech. Naprosto zdravé a silné rostlinky. Jako substrát byl použit pouze vermikulit, bez špetky hlíny, jen smíchaný s vodou cca v poměru 1:1 (můžete do vody přidat i kapku 3% peroxidu), který zajistil dostatečnou vlhkost i sterilitu substrátu. Komerční hlíny obsahují často celkem dost parazitů a vermikulit je v tomto případě ideální náhradní řešení bez nutnosti propařování substrátu.
Návod je úplně jednoduchý. Na dno nádoby nasypeme cca 0,3-0,5 litrů vermikulitu (objemových) podle typu Microboxu, zalijeme odstátou vodou ve stejném objemu a zvrchu posypeme semínky dané rostlinky. Mírným tlakem, třeba kouskem kartónu, dnem skleničky atp., můžeme vtlačit semínka do substrátu, ale není to nutností. Následně uzavřeme kryt. V první fázi pěstujme ve tmě (1-2 dny podle potřeby), pak postavíme na slunnější místo např. na okenní parapet nebo pod nějaký vydatnější světelný zdroj. Podle druhu rostlinky (delší nebo kratší kořínky) volíme oválné nádoby Microbox O1200 nebo O750 se zeleným filtrem, který zajistí rychlejší výměnu vzduchu (80-90 GE/den = cca 3-4x za hodinu). Podle druhu rostlinky po 3-4 dnech sundáme kryt a za další čas, obvykle cca týden podle stavu a vývoje rostlinek, můžeme začít sklízet. Rostoucí stébla můžeme po sundání krytu a podle potřeby dále rosit. Microboxy můžeme samozřejmě použít opakovaně, stačí jen "po sklizni" odstranit zbytky substrátu, vypláchnout nádobu horkou vodou a filtr zlehka otřít mokrým hadříkem. Tak je Microbox znovu připraven k dalšímu použití.
Nařízení komise EU č. 432/2012 neumožňuje popisovat všechny účinky u konkrétního doplňku stravy na lidský organismus. Jako jeden ze zdrojů informací můžete využít všeobecné informace např. o houbě reishi i jiných produktech uvedených na tomto serveru, které mají výhradně obecně informační nekomerční charakter a pocházejí z veřejně dostupných zdrojů, např. za pomocí různých vyhledávačů nebo je přímo odkazováno na původní zdroj informací.