Každé semeno je zásobárnou energie pro úplně novou rostlinu. Když tuhle skrytou sílu dokážete využít, získáte užitečný zdroj vitaminů, minerálů, proteinů a antioxidantů. Klíčky zkrátka obsahují všechno, co rostlina (a následně lidský organismus) k životu potřebuje. Mají detoxikační účinky a obsahují spoustu enzymů, které tělu usnadňují trávení. Většinou každé doporučené semínko (viz přehled) ve vaší kuchyni může v Microboxu vyklíčit, stačí dát mu ty správné podmínky. Pojídání klíčků a výhonků není žádným vynálezem moderní zdravé výživy. Mnoho kultur objevilo sílu klíčků. Jednou z nejzasvěcenějších jsou Asiaté a především Číňané, kteří je využívají už po tisíciletí i v rámci TCM. Féničané zase nečekali, až je na dalekých plavbách zničí kurděje, ale předcházeli jim důmyslným způsobem – klíčením semen přímo na lodích. V semenech dojde již v prvních dnech klíčení k velikým změnám – zásobní škroby se přeměňují na cukry, a to díky tomu, že se řada enzymů probouzí k aktivitě. Když malé klíčky povyrostou ve výhonky, jsou přeměněny všechny zásobní látky. Klíčky se dostávají do stále viditelnějšího popředí zájmu veřejnosti a mluví se o nich, jako o doplňku moderní kuchyně. Díky klíčkům dostanete zkrátka do organismu obrovský nutriční přínos, aniž by bylo tělo zatěžováno nežádoucími tuky a cukry. V českých zemích byla (už od 15. století) a je známa pučálka (pálenec), což je opražený naklíčený hrách. Pučálku prodávaly dříve báby pučálnice na ulici kolemjdoucím. Seděly u malých kamínek a pučálku připravovaly nasladko i naslano. Byl to vlastně takový staročeský fast food.
Nejpopulárnější naklíčené luštěniny obsahují celou řadu vitaminů: A, vitaminy skupiny B, C i cenný vitamin E. Jsou bohaté na bílkoviny, obsahují jich dokonce zhruba tolik, jako maso. Pro tělo jsou výborně stravitelné, protože při klíčení se složité cukry rozštěpí na jednoduché, to je současně důvod, proč po jejich konzumaci nehrozí větry jako po luštěninách vařených. Obsahují také celou řadu minerálních prvků jako je vápník, fosfor, železo, draslík a hořčík. A pokud necháte naklíčené výhonky poslední den na světle zezelenat, obsahují i prospěšný chlorofyl. S konzumací klíčků začínejte pomalu, zpočátku stačí přidat si lžíci denně do jogurtu nebo zeleninového salátu.
Použití microboxů i pro naklíčení semen. Potřebujeme dva microboxy stejné velikosti. Semena dané plodiny necháme namočená 8-24 hodin (dle druhu) v první nádobě microboxu a zakryjeme víčkem s filtrem. Do dna druhé z nádob microboxu uděláme dírky pro odtok vody. Nejlépe nahřátou jehlou nebo hrotem bodové pájky. Semena po uplynulé době namáčení promyjeme a přesuneme do této druhé nádoby, kde promýváme nejlépe 3-4x denně. Druhou (dírkovanou) nádobu vložíme do první, která nyní slouží pro odkap zbytků vody i pro odpařování, a zakryjeme víčkem. Klíčící semena potřebují vlhkost, ale nesmí být ponořená ve vodě, jinak zahnívají. Po dostatečném naklíčení semen můžeme začít s konzumací. Takto vytvořená "promývací" sada z microboxů slouží opakovaně velmi dlouho.
Orientační doba klíčení (dny)
1 mandle
1–2 pohanka, dýně
1–3 slunečnice
2–3 pšenice, proso, cizrna, hrách
3–5 čočka, sója
4–5 mungo, adzuki, řeřicha, vojtěška (alfa-alfa)
7 ředkvička
Jednou z nejsilnějších a všestranných bylinek je bezesporu heřmánek pravý. Jeho vynikající schopnost urychlit klíčení a potírat bakterie i plísně, můžete využít i pro ochranu klíčících semen, zejména bobovitých. Heřmánkovou lázeň si připravujte vždy čerstvou. Zalijte 2 lžíce heřmánku cca 250 ml vroucí vody, nechte vyluhovat 6–8 hodin a pak sceďte. První namáčení v heřmánku můžete dopřát například fazoli, čočce, hrachu, ale i dalším druhům rostlin. Ideální je nechat klíčit semínka ve tmě a teprve poslední den před vyjmutím je nechat na denním světle. Klíčky budou křehčí a prospěšný chlorofyl se také stačí probudit. Pokud ale tmavé místo nemáte, nevadí, klíčky i tak budou skvěle stravitelné. I přesto, že jsou klíčky vynikající potravina, pokud na ně ještě nejste zvyklí, začněte je konzumovat v malých dávkách.
Pět skupin semen, ze kterých můžeme i v Microboxu vyrábět klíčky a výhonky
Zelenina
- brokolice
- ředkvička
- zelí bílé i červené
- řeřicha
- rukola
- mizuna
Olejniny
- slunečnice
- sezam
- hořčice
Luštěniny
- hrách zelený i žlutý
- čočka všech barev
- fazole mungo
- fazole adzuki
- cizrna
Obiloviny
- pšenice
- žito
- oves
- ječmen
- proso
- pohanka
Ostatní
- vojtěška
- jetel
- pískavice (řecké seno)
Některé zdroje informací o klíčení semen luštěnin:
https://magazin.recepty.cz/clanky/kliceni-seminek-vypestujte-si-doma-vitaminovou-bombu-309.html
https://imnam.cz/naklicovani-lustenin-proc-a-jak-se-do-toho-pustit/
http://www.varimezdrave.cz/jak-naklicit-obili-lusteniny-a-seminka/
Nařízení komise EU č. 432/2012 neumožňuje popisovat všechny účinky u konkrétního doplňku stravy na lidský organismus. Jako jeden ze zdrojů informací můžete využít všeobecné informace o houbě reishi i jiných produktech uvedených na tomto serveru, které mají výhradně obecně informační nekomerční charakter a pocházejí z veřejně dostupných zdrojů, např. za pomocí různých vyhledávačů nebo je přímo odkazováno na původní zdroj informací.